Cilt Bakımı

 Cilt Bakımı

ELİFÇE'DE   MEDİKAL CİLT BAKIMI

     Medikal Cilt bakımımızda tek seansta; gözenek sıkılaştırma, siyah nokta ve yağ butonu temizliği ve renk tonunda gözle görülür bir düzelme sağlanmaktadır.

     Bakımımız yaklaşık 90 - 120  dk. Sürmektedir.

   Bu süre cildin yorgunluk, yağlılık, akne ve siyah nokta yoğunluğunun azlık veya çokluğuna göre değişmektedir.

   Cilt bakımında Merkezimizde; Fresh look ve anna loton marka ürünler kullanılmaktadır. 

" alt="" align="none">

  Müşterilerimize salon ürünü olan ve piyasadan temin edemeyecekleri ürünlerimizi temin etmeleri ve  yaşantılarının sonraki bölümünde de 

 kullanmalarını sağlamak maksadıyla ürünlerimize erişime olanak  sağlıyoruz. 

 

  Cilt bakımımız da;   İlk olarak kullandığımız Fresh look ve Anna loton ürünlerimizle cildin ön temizliği yapılır. Açılan gözenekler önce komedon kaşığı ve vakumla boşaltılır. Ponza ile ölü deri alınır. Hioh frekans uygulanarak gözeneklerin sıkılaşması, lekelerin açılması, aknelerin kurutulması ve kırışıklıkların açılması sağlanır.

 

" alt="" align="none">

 

   Bu işlemlerden sonra; lokal kurutucu uygulanarak gözeneklerin sıkılığı sabitlenir ve kızarıklar söndürülür. Daha sonra astrigent mask dediğimiz maske sürülür ve 15 dk. Bekletilir. Üzerine Sweed Mask denilen yosun maskesi uygulanır ve 20 dk. Bekletilip kalıp şeklinde kaldırılır.

" alt="" align="none">

    Cilt tipine uygun serum, göz kremi ve renk dengeleyici cilt bakım kremi ile cilde masaj yapılır ve işlem sonlandırılır.

     Sonuç; nefes alırmışcasına sağlıkla ışıldayan bir cilt?

 

             Elifçe'de Profesyonel , uzman ellerde, bakım yaptırmanın keyfine doyamayacaksınız?

" alt="" align="left">

 

    Lekeli ciltler için uyguladığımız Koyun Plasentası (PCO) Kürü;

   

    Az lekeli ciltler için haftada bir kez, 3 ay 12 seans.

    Çok lekeli ciltler için haftada iki kez 3 ay 24 seans lık kürlerimiz mevcuttur.

 

CİLT BAKIMI

 

Cilt vücutta bulunan en büyük organdır, tüm diğer organlarımızı sarar. Bu organın ana görevi dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturmaktır. Bunun yanı sıra büyük bir depodur. Vücut tüm vitamin, mineral ve önemli elementleri cilt altında depolar, iç organlar ihtiyaç duydukça bu organdan gerekli elementleri kendi yapımı için kullanır. Değişimler sonucu hava kirliliği, mevsim değişmeleri, hormonal değişmeler, aşırı stres, yaşam ve iş tarzı (bilgisayarlı ortamlar, televizyon, elektrikli aletler) sonucu vücut belirli bir stres ortamına girer, vücut bu stresi minimum zararla telafi etmek için ana rezervi olan cildimizden tüm vitamin ve faydalı elementleri karşılar, buna bağlı olarak ciltte bulunan rezerv zaman zaman azalır ve cilt organımız savunmasız kalır. Yaş ilerledikçe

 bu kayıplar sonucu cilt çabuk yaşlanmaya, kurumaya başlar ve telafi edilmesi zor sonuçlar oluşur.

Sağlıklı bir cilt yapısını korumak için cilt yapısına doğru ev ve profesyonel bakımların uygulanması gerekir. Cilt bakım rutinini ve özelliklerini belirleyen bir kaç faktör bulunur. Cilt sorunlarının nereden kaynaklandığını tespit edebilmek için önemlidir.

 


Yüz cildi vücudun diğer bölgelerine göre çok daha ince ve hassastır. Cildin sağlıklı ve genç kalabilmesi için bir takım extra bakımların uygulanması gerekir. Bu nedenle güzellik salonumuzda fresh look ve anna lotan ürünleri ile yapılan cilt bakımı cildin canlılığını koruyup nefes almasını sağlarken kırışıklıkları da önleyerek cildin taze ve ipeksi kalmasını sağlar. Ayrıca akne , sivilce ve leke sorunlarının çözümünde de başarı sağlamaktayız. 

" alt="" align="left">

 

CİLT DÜŞMANLARI

Şeker: Şeker hücrelerin gereksinim duyduğu besinleri çalan bir maddedir. Basit şekerler ciltte renk dengesizliklerine sebep olur ve yüzdeki kızarıkların,kahverengi lekelerin başlıca sebebi de şekerdir.Kalsiyum ve diğer minerallerin basit şekerler yüzünden tükenmesi vücudunuzda doku kaybına,bunun sonucu olarak da sarkık,gevşek bir cilde sahip olmanıza sebep olur.

Yağlar: Bilim adamlarına göre yaşlanmanın en büyük sebebi insan vücudundaki yağların oksidasyonudur. Kötü yağlardan uzak durmak cilt sağlığı için gereklidir. ( kırmızı et, mayonez, çikolata, çörekler, patates cipsi, fıstık ezmesi, margarin, fast-food ürünler.) Ancak beslenme programımızdan yağları tamamen çıkartmak da cildimiz için yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.Cildin iyi yağlara ihtiyacı vardır( zeytinyağı,soya yağı,fındık,balık.)
Sigara: Sigara cildin oksijenlenmesini 30 azaltır ve cildi olması gerekenden 40 daha inceltir.Tüm bunlar cildin gevşemesi,sarkması ve kırışmasına neden olur.
Alkol: Alkol vücudu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar.B vitamini saç ve tırnakları güçlendiren,cildin ışıltılı ve temiz olmasını sağlayan bir vitamindir.
Kafein: Kafein cildi susuz bırakarak ve stres hormonlarının salgılanmasını arttırarak cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına neden olur.
Güneş: Güneşin UV ışınları cildin üst tabakasına nüfus ettiğinde yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikal üretimi artar,yeni hücre üretimi ve vücuttaki C vitamini stoku azalır.Bunun sonucu olarak ciltte lekeler, kırışıklıklar, pürüzlenmeler, kalınlaşmalar ve kılcal damar hassaslaşması görülür.
Uyku Pozisyonu:Yüzükoyun uyuma ciltte sarkma,kırışıklık ve torbalanmalara neden olur.
Yo-yo Diyetler: Hızlı kilo verdiren diyetler cildin en büyük düşmanlarından biridir.Kilo alındığında cilt gerilir;kilo verildiğinde ise eski haline dönemez,sarkar.
Stres: Aşırı stres durumunda kortizol denilen hormon yüksek düzeyde salgılanır:Kortizol erken yaşlanma hormonu olarak bilinmektedir.

 

" alt="" align="none">

CİLT TESTİ

Cilt tipini bilmeniz, doğru bir cilt bakımı yapmanız için son derece önemlidir.Çok basit bir test ile cildinizin tipini tespit etmeniz mümkün.Bunun için ihtiyacınız olan şey ince ve emici bir kağıttan hazırlayacağınız 2-3 cm eninde ve 5-6 cm boyundaki şeritler.
? Yüzünüzü ılık su ve yumuşak bir sabun ile bastırmadan ve zorlamadan yıkayınız ve bol su ile çalkalayınız. Cildinizi kurulayın ancak herhangi bir krem, losyon veya kozmetik sürmeyin. Cildinizi yıkamak ile, cilt üzerindeki örtüyü kaldırmış oldunuz. Sağlıklı bir cilt bu örtüyü 1 saat içinde yeniden oluşturur.
? Hazırlamış olduğunuz kağıt şeritlere ALIN, BURUN, ÇENE ve YANAK yazınız
? Hazırladığınız kağıt şeritleri, üzerlerinde yazan yerlere göre alın, burun, çene ve yanak bölgelerine yapıştıracak gibi sıra ile tatbik edin ve 15-20 saniye bekleyin.
Değerlendirme:
? Yağlı Cilt: Kağıt şeritler alın, burun, çene ve iç yanak bölgelerine yapışır ve meydana gelen yağ lekesi büyüktür.
? Kuru Cilt: Kağıt şeritler hiç bir yere yapışmaz ve burun bölgesi dışındaki kağıtlarda yağ lekesi oluşmaz.
? Karma Cilt: Kağıt şeritler alın, burun, çene bölgelerinde büyük yağ lekelerine sahip iken diğer bölgelerde kuru kalır.

 

CİLT BAKIMI NE KADAR ARALIKLARLA UYGULANMALIDIR?
Ortalama olarak 20-30 gün gibi aralıklarla uygulanmalıdır.
CİLT BAKIMI NE KADAR SÜRER?
Cilt bakımlarımız yaklaşık 90 dakika sürmektedir.
ÇOK HASSAS BİR CİLDİM VAR. BU TİP CİLTLERDE UYGULAMA YAPIYOR MUSUNUZ?
Her tür cilt tipinde uygulama yapılabilir. Hassasiyet azaltıcı ürünler kullanılır.
CİLT BAKIMI SONRASINDA MAKYAJ YAPILABİLİR Mİ?
Birkaç saat yapılmaması tavsiye edilir. Fakat yapılması halinde herhangi bir problem oluşmaz

Yaşlara göre nasıl bir cilt bakımı önerirsiniz ?

CEVAP: Yaşlara göre cilt 4 dönemde incelenebilir. Bebeklik, ergenlik, erişkin dönem, ileri dönem. Ergenlik döneminde, seks hormonlarının etkisiyle yağ bezeleri büyüyerek, yağ salgısı artar ve böylelikle cilt yağlı bir içerik kazanır. Komedon ve sivilcelerin oluşmasını önlemek için içerisinde düşük oranda meyve asitleri içeren kremler ve peelingler uygulanabilir. Ve bunlara ek olarak nemlendiriciler önemlidir. Erişkin dönemde ise, cilt elastikiyetini kaybedip kurumaya başladığı için cildin nem oranını düzenleyen C Vitamini ve protein içeren ürünlerin kullanılması gerekmektedir. İleri yaş dönemlerinde, cilt yağ salgısını kaybetmiş, yenilenme özelliğini yitirmiş ve nem oranı çok düşük seviyelere geldiği için içerisinde, C Vitamini bulunan kremlerin yanında kolajen, keratin, hidrolize proteinler, elastinler ve mukopolisakkaritler içeren ürünler eklenmesi gerekir. Tüm bu cilt tiplerinde mutlaka güneş koruma faktörü içeren güneşten koruyucu ürünlerin kullanılması çok önemlidir.


Cilt bakımında c vitamininin önemi nedir ?

CEVAP: C Vitamini vücutta oluşan serbestradikal hasarını önlemekle antioksidan özelliği ile öne çıkar. Cildin destek dokusunu oluşturan konnektif bağ dokuyu oluşturan kolajenin sentezinde çok önemli bir yeri vardır.
Beyaz kan hücrelerini güçlendirerek immün fonksiyonunu destekler. Sinir sistemi için gereklidir. Yağ metabolizmasında hücre enerjisi için yağlar okside etme fonksiyonunu destekler. Tüm bu özellikler dışında cildin nemli, sıkı ve daha genç görünmesi için C Vitaminine ihtiyacı vardır. C Vitamini içeren kremler kullananlarda cildin üst tabakası nemli ve kalın olduğu için güneşin ultraviole etkilerinden daha az zarar görürler.

Oxigen

Cildin erken yaşlanmasında en önemli dışsal faktör güneş.Ultraviyole hasarından oluşan ve adına foto yaşlanma denen etki yaz aylarında  cildi tehdit ediyor. Bu tehdite karşı koymak için pek çok önlem var?
Vücudumuzun güneş gören yerleri ile diğer alanlar karşılaştırıldığında kolaylıkla fark edilebilen bir durumdur. Güneş, cildin elastin yapısına zarar verirken elastikiyeti azaltır.
DNA yapısı zarar gören ve kendini yenilemesi yavaşlayan cildin kolajen parçalanır ve kolajen sentezi bozulur. Böylelikle yaşlanma belirtileri hızlı biçimde gözlenir. Cilt kırışıklıkları cildin bozuk görünümü ile birlikte artık yüz güzelliğimiz tehlike altına girmiş demektir.
Güneş söz konusu olduğunda genç yaşlı çocuk demeden korunma önlemlerinin yüksek oranda alınması gerekir bu dikkat öncelikli olarak sağlık adına gösterilmesi gereken özendir. Ancak diğer taraftan orta yaşla birlikte özellikle hanımların genç bir ten için daha fazla özen göstermesi gereken bir durumdur.

OKSiJENSiZLiK YAŞLANDIRIYOR
Vücut için yaşamsal önem taşıyan oksijen cilt güzelliği ve gençliği içinde hayati değer taşır. Oksijen yetersizse cilt bozulur. Kanımızda dolaşan oksijen yaşın ilerlemesi ve olumsuz çevre koşullarının etkisiyle azalmakta yaşlanma, dolaşım yetersizliği gibi sebeplerle cildin bozulmasına neden olmaktadır. Araştırmalar, 20 yaşından itibaren cildin oksijieni yeterli miktarda alamadığını gösteriyor.

20′li yaşların ortalarından itibaren de bu oran yüzde 25′e, 40′lı yaşlarla birlikte yüzde 50′lere ulaşıyor. Cilt oksijenin bir kısmını dolaşımla bir kısmını ise havadan alır. Ancak bu özellik yaşlanmaya bağlı olarak azalır,cildin havadan oksijeni alım yeteneği giderek azalır. Bu yeteneği bozacak sigara, hava kirliliği, uykusuzluk, stres gibi olumsuz faktörlerin eklenmesiyle oksijen alımı düşer cilt hızla bozulmaya yaşlanmaya başlar.

Gerek genel vücut sağlığı gerekse cilt sağlığı için oksijen alım yeteneği azalan bedene oksijen takviyesi cildi gençleştiren muhteşem bir çözümdür.

Bol oksijen hücreler üzerinde yanma etkisini arttırmak gibi bir etkiyse de sahiptir. Böylelikle yağların parçalanması dolayısı ile portakal kabuğu görüntüsünde azalmasında ve bölgedeki sıklaşmanın sağlanmasında etkili olur.

    Anti- aging etkisi, cild nemlendirme, cilt sıkılaştırma, akne tedavisi ve lekede gözle görünüsonuçlar almak mümkündür.


top
Soru SorTelefon Et