Soğuk Lipoliz

 Soğuk Lipoliz

SOĞUK LİPOLİZ / CRYO:

Cryolipolysis: Yavaş ve etkili bir şekilde yağın azaltılması için yeni, invaziv olmayan bir yoldur.

Vücudun hedeflenen bölgelerinde belirgin sonuçları vardır.  Tedavi edilen alanlarda; Yağlarda trigliserit özellikle düşük seviyeye dönüştürüleceğinden, Sıcaklık / soğukluk yağ hücrelerini seçerek hedefler ve yağları yok etmek için soğutma teknolojisini kullanır.
Hücreleri çevreleyen dokulara zarar vermeyen aşamalı bir süreçte yağlar azaltılır.
İstenmeyen yağlar, el parçalarının (cryo başlıkları) yüzeyinin temaslı soğutma sıcaklığı ile düzenlenir.
Hızlı vücut şekillendirme etkisini kullanarak cildin ince yapısı korunur. 
Cildi sıkılaştırır, zayıflatır, inatcı yağları yok eder. 
Cerrahi olmayan medikal kozmetik teknoloji.
Liposuction dan daha avantajlı sistem
Avrupa ve Amerika da en popüler zayıflama yöntemi
Tedavi edilen bölgede % 27 ile % 44 oranları arasında yağ kırımı
Yağ eritmede RF ve ultrasound teknolojisinden daha iyi ve uzun süreli sonuç.
Bel, sırt ve selülitli bölgelerde bulunan yağ hücrelerini eritmede non-invasiv yönte.


 SOĞUK LİPOLİZ TEKNOLOJİSİ

Doku soğutma yöntemi olan soğuk lipoliz ile yağ azaltma tekniği keşfedilene kadar, yağ hücrelerinin tahribatı için lazer, ultrasound,  radyo frekans ve elektro terapi gibi bir çok metod denenmiştir.Yağ hücrelerini eritmeyle ilgili olan bu devrimsel fikir kullanılmaya başlandığından bu güne kadar yağ hücrelerini azaltma  ile ilgili süreçte önemli bir teknoloji olarak kabul görmüştür.

Coolsculpting teknolojisi ve soğuk lipoliz yöntemlerinin birleşimi non-invasiv olarak sadece yağ dokularını hedefler ve yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlarken diğer hücrelerin zarar görmesini engeller.

Coolsculpting yönteminde, özel olarak tasarımı yapılmış soğutucu başlık ile yok edilmek istenen yağ dokusu soğutulur. Başlık iki soğutucu  panel arasında kalan dokuya hassas bir şekilde vakumla basınç uygular. Tedavi boyunca başlık, yağın azaltılması hedeflenen vücut bölgelerine kontrollü bir şekilde soğuk bir uygulama yapar.

Yağ hücreleri soğuğa maruz kaldığında, doğal yollardan ortadan kalkacakları bir sürece girerler ve yağ dokusunun kalınlığı azalır. Belirgin sonuçlar genellikle 4-6 hafta içerisinde ortaya çıkar. Tedavi edilen bölgedeki yağ hücreleri, vücut metabolizmasının  normal işleyişi içerisinde, yediğimiz yiyeceklerin yağlarının vücuttan atılması gibi ortadan kalkarlar.

Düzenli şekilde diyet yapan, spor yapan; fakat yine de bölgesel yağ dokusundan kurtulamayan kişiler için ?soğuk lipoliz? mükemmel bir cihazdır. Sırt bölgesi ve yan bölgeler gibi yoğun yada az yoğunlukta  yağ içeren bölgeler (kalça bölgesinin ve bel çevresinin her iki yanında yağ kaybı) , göbek ve sırt bölgesindeki yağlarda soğuk lipoliz ile mükemmel sonuçlar elde edilmektedir.

 SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ:

Trigliserid yağları düşük sıcaklıkta katı hale dönüşürler, üstün soğutma teknolojisi ile bu yağ fazlalıklarını hedefler ve çevre dokulara zara vermeden yağ hücrelerini yok eder, istenmeyen yağ hücreleri bu şekilde azaltılır. Yağ hücreleri  tam anlamıyla soğuğa maruz kaldığında , doğal olarak işleyen yağ katmanının azalacağı bir sürece girer ve tedavi edilen bölgedeki yağ hücreleri, hassas bir şekilde  vücudun normal metabolizma işleyişi içerisinde yok edilir. Kontrollü soğutma ciltteki yağ tabakasına uygulanır ve bölgesel yağlar yok edilir. Tüm prosedür her bölge için bir saat sürer.

SOĞUK LİPOLİZİN İŞLEYİŞ SÜRECİ:

1. Kontrollü soğutucu başlık, cildin yağ dokusuna etki eder.

2. Soğuk etkisi, yok edilecek yağ hücrelerini belirli bir süre korur.

3. Yağ hücreleri birkaç ay boyunca sürecek doğal yok oluş sürecine girer.

4. Yağ hücrelerinin doğal yok oluş sürecinin sonucu zaman içerisinde kademeli olarak belirginleşmektedir.

  Soğuk etkisi sonucu hücreler apoptoza (programlı hücre ölümü) uğrar ve inflamasyon hücreleri apoptoza uğrayan bu hücreleri zaman içerisinde ortadan kaldırır. Bu süreç aylar sürer ve kalın yağ dokusunun azalması ile sonuçlanır. Yağ hücrelerindeki yağlar yavaş yavaş serbest kalır ve yediğimiz yiyeceklerden ortaya çıkan yağlar gibi ortadan kaldırılmak üzere lenf sistemine taşınır.

 YAĞ HÜCRELERİNE NE OLUR:

Uygulama süresince oluşan soğuk sebebiyle, yağ hücreleri apoptoza (apoptoz: hücrenin programlı bir şekilde kendini yok etmesi) uğrar, bu şekilde yağ dokusu ortadan kalkar. Tedavi edilen bölgedeki yağ hücreleri, vücudun normal metabolizmasının işleyişi içerisinde, besinlerden alınan yağ hücreleri gibi yok edilir.

TEDAVİDEN SONRA NE OLACAK ?

CoolSculpting prosedürü non-invasivdir. Bir çok hasta tedaviden sonra rutin aktivitelerine geri döner, çalışabilir ve aynı gün egzersiz yapabilir. Geçici bölgesel kızarıklıklar morarmalar, uyuşukluklar tedaviden sonra oluşabilecek yan etkilerdir ve tedaviden sonraki birkaç saat içerisinde geçmesi beklenir. Tipik olarak meydana gelen uyuşukluk hissi 1-4 hafta içerisinde azalır. Bu non-invasiv prosedür dür, anestezi ya da herhangi bir ağrı kesici ilaca ihtiyaç duymadığı gibi, iyileşme sürecide yoktur. Prosedür oldukça rahat geçtiğinden dolayı, birçok hasta tedavi sırasında kitap okuyabilir, dizüstü bilgisayarlarıyla çalışabilir, müzik dinleyebilir ya da dinlenebilir.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER ?

Uygulama yaptıranların deneyimleri göz önünde bulundurulduğunda, yağ hücrelerini azaltmadaki sonuçların en az 2 sene kalıcılık sağladığı görülmüştür. Uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin hassas bir şekilde, vücudun normal metabolizmasının işleyişi içerisinde yok edildiği görülmüştür. Prosedürün bir sonucu olan yağ hücrelerinin yok edilmesi, invasiv bir prosedür olan liposuction kadar etkilidir.


top
Soru SorTelefon Et