Dövme Silme

 Dövme Silme

 Lazerle Dövme Silme

Q anahtarlı lazerler deriye zarar vermeden, dövme boyasını parçalayarak dövmeyi silerler. Pigment ne kadar yoğun ise seans sayısı o oranda artar. Dövme sildirme işleminin başarılı olabilmesi için dövme en az 1 yıllık olmalıdır. Dövme silme tedavisi 4-6 hafta aralıklarla ve krem-soğuk anestezi ile yapılır.

DÖVME SİLDİRME

Bir zamanlar çok severek yaptırdığınız,  gençlik döneminizde, bazen sevdiğinize sevginizi ifade etme düşüncenizle, hiç hatırlamadığınız bir günde alkol etkisi ile veya ergenliğinizin stresinin tavan olduğu bir döneminde ki kaygılar ile?Neredeyse hemen hemen benzer nedenlere dayanan sonuçlar sonrası yaptırılan dövmeler durumun farkına varıldığında, bu ertesi günde olabilir ilerleyen yaşlarda sosyal çevrenizin değişimi ile olabilir bir pişmanlık evresine gidebilmektedir.

Bu dövme sizin yaşamınızın çeşitli zamanlarında toplumda bir takım ayrımcılıklara maruz kalma durumunuza dahi yol açabilir. Farklı olarak da aile baskısı, ilişkilerde yaşanan ayrılık durumları genellikle negatif durumları artırabiliyor. Bu durumlara eklenilecek daha çok vaka olsada son olarak askerlik zamanında, profesyönel iş yaşamında vb. durumlarda psikolojik rahatsızlık yaşanmasına kadar durum ilerleyebiliyor, sıkıntı yaşayan bireyi daha fazla bu sorunla bırakmamak adına dövmelerinden kurtulma amaçlı geliştirilen lazer ile dövme silme tedavi uygulamaları yapılmaktadır.

DÖVMELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN !

Yaşadığınız sorunları artık bir kenara bırakın, stres yapmayın ve üzülmeyin çünkü yeni teknolojiler ile gelişen tıp dünyasında size çözüm sunan lazerle dövme sildirme tedavisi çok kolay ve etkili. Uzun zaman önce bu istemediğiniz dövmeyi yaptırdıysanız da belki de hiç dövme yaptırmamış gibi size çare olabilecek bir tedavi mümkün?

Tedavi yöntemlerinde kullandığımız lazer ile Q anahtarlı olarak daha çok bilinen cihazlar ile dövme kapatma işlemi yaygınlaşarak kullanılmaktadır. Dövme sildirme bir çok yerde yapılabilir hale gelmiştir. Size tavsiyemiz eğitimli konusunda uzman personele dövme sildirme işlemini yaptırmanızdır.

LAZERLE DÖVME NASIL SİLİNİYOR ?

Dövme silme işleminde cihazın lazer ışınlarının etki alanı pigmentler oluyor, yani renklere odaklanıyor. İşlem esnasında lazer ışınları renkleri parçalamaktadır ve her cilt yenileme tedavisinde olduğu gibi kusursuz makine olarak tabir edilen vücudun dövme pigmentlerinin kendini koruma mekanizması ile dışa atılması ile devam ederek dövme silme işlemi gerçekleşmektedir.

" alt="" align="none">" style="font-size: 0.875rem;" alt="" align="none">

LAZERLE HER DÖVME SİLİNEBİLİR Mİ ?

Lazerle kalıcı dövme sildirme uygulaması aşağıdaki durumlara bağımlıdır;

·     Silinecek dövmenin ve cildin rengine göre etki değişmektedir,

·     Yapılan dövmede kulllanılan boya cinsine ve türüne göre,

·     Silinmesi planlanan dövmenin uygulama derinliği, boya etki derinliği ve uygulama şekli ile uygulamayı yapana,

·     Silinecek dövmenin ne kadar cilt üzerinde kaldığına,

·     Dövme silmede kullanılacak lazer cihazına da bağlı olarak birçok etken bulunmaktadır.

DÖVME RENGİNİN LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME UYGULAMASINDA ROLÜ

Dövme silme işleminde lazer ışınları yoğun renklerde çok üst derece etki sağlamaktadır, şuanki teknoloji ile koyu renkleri hedef alabilen lazer cihazların teknolojisin hızla ilerlemesi sonrası beklentimiz koyu olmayan açık renkli dövmelerde de etki sağlayacak düzeye gelmesidir.

Genellikle koyu renkli dövmelerden açık renkli dövmelere doğru lazerle dövme silme işleminin etkisi ve silme düzeyi düşmektedir. Bir örnekle ;

Sanılanın aksine siyah renkli bir dövme açık renkli olan bir dövmeye oranla kolaylıkla çıkarılabilirken, sarı renkteki bir dövmenin silinmesi oranla çok zordur.

Cilt tipine göre etkide ise, en iyi sonuç açık ten cilt renginde, uygulanmış olan koyu renkli dövmelerde olmaktadır.

" alt="" align="none">" style="font-size: 0.875rem;" alt="" align="none">

KULLANILAN BOYALARIN LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ

Dövmede kullanılan boyaların kalitesi de tedavi sonucunu etkilemektedir. Piyasa da kullanılan çok farklı çeşit boyalar bulunduğundan burada sınıflandırma yapmak imkansızdır. Vücudun daha kolay dışarı atabileceği boyalar daha kolay çözünen boyalardır.

YAPTIRILAN DÖVME UYGULAMASININ
LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ NE OLUR ?

Yaptırılmış olan dövmenin iyi olmayan şekilde bazı alanlara derin, bazı alanlara yüzeye yakın olarak yapılması dahi dövme silme işleminin etkisini değiştirmektedir. Silme uygulamasında kullanılan cihazın lazer ışınlarının bazı renkleri algılamasını sorun haline geldiği için dövme silme işleminde etki düşmektedir. Dövme uygulamasını yapan dövmecilerin kullandıkları boya oranıda lazer ile leke yada dövme silme işlemi sonrasında boyanın ciltten dışarı çıkarılmasını zorlaştırmaktadır.

TEDAVİDE KULLANILAN LAZER SİSTEMİNİN DÖVME SİLME / SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ
Tedavide kullanılan lazer sisteminin de dövme sildirme işleminin başarısına etkisi bulunmaktadır. Dövme silme işleminde yaygın olarak kullanılan Nd:Yag Q-Switch Laser sistemleri koyu renkli dövmelerde en etkili sistemler olup daha açık renkli dövmelerde (sarı, kahverengi, yeşil vs.) KTP Q-Switch Laser sistemleri başarılı olmaktadır.

LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME HER KİŞİYE VE HER BÖLGEYE UYGULANIR MI?
Lazerle dövme sildirme uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;

Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde (lazer ışınları aynı zamanda kıl köklerini uyarabilir),
Hepatit-B hastalarında,
Hamilelerde,
Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde,
Skar ve açık yaralar üzerine,
Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,
Et beni üzerine,
Burun ve kulak içlerine,
Göz ve kirpik çevresine


DÖVMELER TAMAMEN SİLİNİYOR MU?
Hayır dövmenin etkilerini yüzde 100 oranında gidermek şu an için pek mümkün değil fakat başarı oranı ortalama yüzde 90 nispetindedir. Siyah renkte basit dövmelerde başarı hemen hemen ten rengine yaklaşabilir. Burada hastanın tatmini ve mutlu olması ön plandadır. Bazı durumlarda hasta dövmenin silinmesinden ziyade dövmenin algılanmamasını (isim, sembol vs.) önemsemektedir.

DÖVME SİLDİRME TEDAVİ SÜRECİ
Tedavi sürecini; lazerle kalıcı dövme silme / kalıcı dövme sildirme uygulaması, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi gibi 3 safhaya ayırabiliriz. Öncelikle lazer marifetiyle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır giderek kırmızıya dönüşür. Bölge sonrasında yara kıvamındadır. 3 - 5 gün içerisinde cilt üzerinde saydam bir kabuk oluşur ve 2 - 3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. Zamanla dövmenin ne kadarlık bir kısmının tahrip olduğu ne kadarlık bir kısmının kaldığı daha iyi görülecektir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SAYISI
Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte basit bir dövme 2 veya 4 seans sonunda algılanmayacak kadar belirsizleşir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SÜRESİ VE SEANS ARALIKLARI
Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 5 dk. sürebilen işlemler olduğu gibi saatlerce süren işlemler ve 1 seansın birkaç seansta tamamlandığı tedavilerde olabilir. Seans aralıkları bölgenin durumuna göre belirlenir. Ortalama 2 - 3 ay gibi süreler öngörülür.

LAZERLE DÖVME SİLDİRME ÖNCESİ UYARILAR
Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

" alt="" align="none">

LAZERLE DÖVME SİLDİRME SONRASI UYARILAR
Uygulama sonrasında tedavi edilen bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı 24 saat süreyle kapalı kalmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.
Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.
Uygulama alanı 2 - 3 hafta boyunca kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı ve solaryumdan sakınılmalıdır.
Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)

LAZERLE DÖVME SİLME SONRASI FRAKSİYONEL LAZER UYGULAMASI
Lazerle dövme sildirme işlemi sonrasında bazı durumlarda boya pigmentin tamamen atılmasına rağmen yara izi dövmenin tüm izlerini taşıyabilir. Hatta dövmeden daha rahatsız edici bir görünümle karşılaşılan vakalar da bulunmaktadır. Fraksiyonel lazer yara izlerini ve lekeleri gidermede, cildin doğal görünümüne kavuşmasında yardımcıdır.

Lazerle dövme sildirmenin vücuda bir zararı olur mu? Kansere yol açar mı?
Lazerle dövme sildirme işleminde kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor. Lazerle dövme silmenin zararları veya kansere yol açtığı gibi konularla alakalı olarak henüz her hangi bir klinik çalışmaya rastlanmamıştır.


top
Soru SorTelefon Et