Epilasyon

 Epilasyon

     EPİLASYON / Lazer uygulamaları uzmanlık işidir.

      Bizim için Lazer epilasyon yan bir ünite değil asıl işimizdir. Amerikan FDA, Avrupa birliği CE, Türkiye de TSE onaylı cihazlarımızla ciddi bir merkez olarak bu hizmeti vermekteyiz.

       İstenmeyen tüyler, bayanları olduğu kadar erkekleri de en çok uğraştıran bakım problemlerinden biridir.Özellikle yaz aylarında etekler ve şortlarla hep zarif ve pürüzsüz görünmek istenir. Uzun yıllar boyunca istenmeyen tüylere ağda, jilet, epilatör gibi çoğu geleneksel yöntemlerle üstesinden gelmeye çalışan bayanların imdadına son yıllarda hızla yayılan lazer epilasyon yetişti. Bayanların yanı sıra artık erkekler de göğüs, sırt, kaş arasındaki istenmeyen tüyler için bu yönteme başvuruyorlar.  Maliyetinin yüksek olduğu düşünülse de bu soruna oldukça başarılı çözüm olanağı sunduğu ve tam manasıyla istenmeyen tüylerden kurtardığı için, herkes tarafından tercih edilen bir yöntem olmaya başladı.
 
        Epilasyon, kelime anlamı ile istenmeyen tüylerin yok edilmesi olarak tanımlanır.
 

        

     Epilasyon Nedir?

       Kılın Fizyolojik Döngüsü

    Epilasyon, kılların köküyle birlikte yok edilmesi olarak tanımlanır. İgneli yada lazer epilasyon, ağda, cımbız gibi yöntemler epilasyon yöntemidir.Kıl köküne dokunmadan kılın sadece deri üstünde gözüken kısmının yok edilmesi işlemi ise depilasyon olarak tanımlanmaktadır.

     Epilasyon sürecini anlamak için önce kılın fizyolojisini bilmekte fayda vardır.

     Bir kıl hücre kompleksi (kıl folikülü)başlıca iki bölümden oluşur, deri üzerinde kalan kıl gövdesi ve deri içinde kalan kıl kökü.Kıl kökü, cildin bir kaç mm derinliğinde yerleşmiştir.Kan damarları ve sinirlerle desteklenen bu bölüm kılın canlılığını ve büyümesini sağlayan ana merkez görevini görür.

    Her kıl folikülü, oluşumundan başlayarak büyüme,dinlenmeye geçiş ve dinlenme şeklinde evrelerden geçerek döngüsünü tamamlar.

    Anagen Devre: Kıl folikullerinin aktif olduğu dönemdir.Kişiden kişiye ve vücut bölgelerine göre değişmekle birlikte bu devre yaklaşık 3 yıl veya daha uzundur.

    Katogen Devre: Anagen devre ile dinlenme devresi arasındaki geçiş dönemini kapsar. Folikulün kısalması ile kendini gösterir ve bir kaç gün içinde tamamlanır. 

    Telogen Devre: 3 ay kadar süren dinlenme dönemidir, bu dönemin sonunda döngü tamamlanır ve kıl dökülerek yeni bir evre başlar. Bu aşamadaki kıl çekilirse bir sonraki devre olan anagen devre erken başlar. Bu, ağda ve cımbız gibi yöntemlerin kıl büyümesini nasıl hızlandırıcı etki yaptığını açıklar.

    Epilasyonda amaç, kıl üretimini gerçekleştiren kök hücreyi yok etmektir. Kök hücre kıl folikülünün en dibinde bulunur ve anagen evre denilen dönem boyunca kıl üretimi yapar. Kıl folikülünün evreleri, lazer destekli kalıcı epilasyon başarısı için hayati öneme sahiptir, çünkü yalnız anogen yani aktif büyüme evresindeyken uygulanan lazer tedavileri kıl kökü hücresini tahrip ederek kalıcı epilasyon sağlamaktadır.

     Buz başlık (ütüleme) TEKNOLOJİSİ:

     Vücuttaki istenmeyen tüylerden, Teknolojideki (Sektördeki) son yenilik, ''Buz başlık, Ütüleme Epilasyon'' ile ağrı hissetmeden, deri yanıkları ve leke oluşmadan kalıcı kurtulmak mümkün .

   Saniyede 10 atış yapabilen teknoloji sayesinde 20-30 dakika içinde biten tüm vücut epilasyonunun yapıldığı yöntem, kıl folikülünün yavaş yavaş ısıtılarak ütülenme ve atış aralarında hızla soğutulma esasına dayanıyor. 

     Lazer teknolojisindeki gelişmeler epilasyon uygulamalarında da yerini aldı. İşlem ile ağrı sıfırlanır, hasta uygulamayı konfor içinde tamamlar.

     Lazer teknolojileri arasında son teknoloji  olan ''Ütüleme Lazer''ın epilasyon alanında başarılı sonuçlar elde edilen, hastaya büyük konfor sağlayan, ağrısız, etkili ve kısa sürede tamamlanabilen bir yöntem olduğu gerçektir.

      Ütüleme teknoloji ile uygulama her mevsim yapılabilir. ''Yöntem, işlem esnasında hastada sadece uygulama yapılan bölgeye masaj yapılıyormuş gibi bir his yaratır. Kalıcı kıl giderme uygulaması olan yöntemin ''güvenilir ve kullanımı kolaydır''  işlem süresi oldukça kısa ve etkilidir. Eski lazer sistemlerinde deri yanıkları ve leke oluşumu gibi yan etkiler fazlaca görülürken ''Ütüleme epilasyonda yan etki hemen hemen yok denecek kadar azdır

    Ütüleme  epilasyonun, gebelere, kanser hastalarına, ışık alerjisi olan kişilere, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, ışık duyarlılığını artırıcı ilaç kullananlara uygulanmaz.

     Saniyede 10 atış yapabilen teknoloji sayesinde, normalde iki-iki buçuk saat süren tüm vücut epilasyon 20-30  dakikada  bitirilmektedir. 

   Yöntemde, el aparatı ile yapılan sık atışlarla kıl folikülünün yavaş yavaş ısıtıldığını ve atış aralarında hızla soğutulduğu uygulama esaslarını şöyledir. 

    ''Uygulama aparatında temasla soğutma sistemi bulunuyor. Bu nedenle hasta uygulama sırasında kendisini masaj rahatlığında hissediyor. 

    Etkin sonuç için ortalama 4-6 seans uygulama yapılır. Henüz oluşmamış kıl köklerinde yeteri kadar melanin olmadığından lazer ışığının kılı ancak bir sonraki seansta görebileceğinden seans sayısı 6'a çıkabilir. İlk seansta mevcut kılların yüzde 40-50'si tamamen yok olurken, ikinci seansta bu oran yüzde 20-30'a düşer. 

   Bilimsel çalışmalarda 6 aylık sürelerde ortalama 4 seansın sonunda kıl köklerinin yüzde 90 oranında yok olduğu belirlenmiştir.'' 

      Dermatolojide Lazer Teknolojisi:

     SHR ( ütüleme ) denilen yeni teknoloji ile Epilasyon makinaları artık daha hızlı ve acısız tedaviler yapabilmektedir. Diode lazer epilasyonun en etkili cihazıdır. Acının sıfıra indiği Ütüleme epilasyon uygulaması ağrısız, yanıksız bir teknik olarak dikkat çekiyor. Bu yöntemin nasıl işlediğinden bahsedecek olursak;

      Ütüleme  Epilasyon yönteminde yapılan sık atışlar ile kıl folikülünün yavaş yavaş ısıtıldığı bir yöntem. Ütüleme epilasyon cihazlarının soğutma özelliği de bulunduğundan epidermis de atış aralarında soğutuluyor. Böylece etki tamamen kıl folikülünü tahrip ederken canlı deriye yapılan etki ihmal edilebilecek kadar düşük oluyor. Bu sonuç ta yanma hissi uyandırmayan bir epilasyon yöntemi olarak Ütüleme epilasyon teknolojisini karşımıza çıkarıyor. Ütüleme epilasyon da atışlar tek tek yapılmadığından da batma ve acı hissi de duyulmuyor.

      Ütüleme Epilasyonda atışlar sabit değilde cihaz başlığı deri üzerinde ütü gibi gezdirilerek yapılıyor ve bundan dolayıda bu yöntem Ütüleme epilasyon adıyla kullanılıyor.

      Ütüleme epilasyon teknolojisi ile ilgili sıkça sorulan sorulara verilen cevaplar ise şöyle;
Ütüleme epilasyon yöntemi Ağrısız, acısız bir yöntem mi?

Evet gerçektende ütüleme lazer epilasyonda ağrı ve acı duyulmuyor. Tıpkı cildinize sıcak taş masajı yapar gibi, konforlu, oldukça hızlı ve kısa süreli seanslar ile gerçekleştiriliyor.

Diode Lazer

Koyu renk ciltlerde dâhil olmak üzere diode lazerler tüm cilt tiplerinde epilasyon yapılabilen lazerlerdendir.
Kontakt ya da hava soğutmalı, yarı iletken, su soğutmalı  tipleri vardır.
Dalga boyu 810 nm?dir.
Bu dalga boyu deride alexandrite ve ruby lazerlere göre daha derine ulaşabilir.

 Pulse süresi cihazın teknik özelliklerinden dolayı uzundur ve esmer tenlilerde kullanılabilir.
Pulse süresinin uzun olması ince kıllarda etkinliği azaltabilir. Bu nedenle pulse süreleri ayarlanabilen diode cihazları da üretilmiştir. Bu tip fonksiyonu bulunan diode lazerler ince tüylerde de etkili olabilen önemli lazerlerdendir.
 Derin ve kalın kıllarda etkinliği daha fazladır. Bu özellikleri nedeniyle erkek sırtı, kadın ve erkek kol ve yüzünde en başarılı lazerlerdir.
Alexandrite lazer gibi ince tüylerde tetikleme yani artırma yan etkisi yoktur.

Genel olarak bakıldığında diode lazer ;     dünyada en çok tercih edilen epilasyon yöntemidir.


Merkezimiz  GÜZELLİK EKİPMANLARI ALANINDA; Elifçe estetik / Fiber medikal şirketleri ile Bölgenin ithalat / İhracat ve teknik servis hizmeti sunan TEK şirkettir. Dünyadaki SON teknolojiyi takip ediyor ve hizmetinize sunuyoruz. 

 MERKEZİMİZDE SON TEKNOLOJİ BUZ BAŞLIK / ÜTÜLEME EPİLASYON UYGULANMAKTADIR.

         MERKEZİMİZDE DÖRT ADET 2019 MODEL YENİ JENERASYON EPİLASYON CİHAZI İLE HİZMET VERMEKTEYİZ. 

TÜRKİYE DE VE BÖLGEMİZDE KARIŞIK DALGA BOY EPİLASYON CİHAZI KULLANAN ÇOK NADİR GÜZELLİK MERKEZLERİNDEN BİRİYİZ. 

   HER MESLEKTE AYNI İŞİ DAHA UCUZA YAPACAĞINI SÖYLEYEN BİRİLERİ HER ZAMAN BULUNUR...VE SİZ ÖMÜR BOYU PİŞMAN OLURSUNUZ...!

EPİLASYON YAPTIRMAYA KARAR VERDİYSENİZ;

 1.  Epilasyon işlemini yapacak kişinin (dermotolog, estetiysen)  Cilt bakımı ve güzellik uzmanı olması gerektiğini unutmayınız. Lazer cihazları satışı yapan firmaların verdiği sertifikalar, Sivil kurslardan alınan sertifikalar, halk eğitim merkezlerinden alınan sertifikalar ile EPİLASYON yapılması kanunen yasaktır. Kalıcı sorunlar yaşamamak için İşleminizi yapacak personelin ustalık belgesini görünüz.

2. EPİLASYON yapılacak cihazın TSE - CE belgelerini isteyiniz ve kontrol ediniz, cihazın dalga boyu hakkında bilgi alınız ve araştırınız. Uzak doğudan ithal, ucuz epilasyon cihazları ile yapılan işlemlerde ömür boyu kalıcı cilt yanıkları ve tahrişleri yaşamamanız için bu durum önemlidir.

 3. Epilasyon işlemlerinde işlemi yapan personel ile Cihazın kalitesi doğru orantılıdır. Bilgi yetersizliği sizi ömür boyu sürecek sağlık problemlerine iteceği gibi, cihazın kalitesiz oluşu da işlemin bitmemesine yol açar.

 EPİLASYON CİHAZLARIMIZ;

 Çeşitlendirilmiş ve basit tedavi modları, tüm cilt tipleri için dört mevsim, isteğe bağlı olarak kişiye özel tedavi imkanı sunar. Bütün kontroller için, tek bir tuş ve tavsiye edilen ayarlara göre özelleştirilmiş tedavi parametrelerine sahiptir. Güçlü soğutma sistemi sayesinde, epidermisi koruyarak yanık tehlikesi olmadan hastanın tedavi öncesi ve sonrası konforunu sağlar. Ütüleme modu ve klasik modu sayesinde acısız ve sorunsuz bir uygulama olanağı sunar. 

Dünyada 800-2000 w çıkış gücüne sahip 2 modelden biridir.

Dünyadaki Güzellik adına son trendleri takip ediyor medikal şirketimiz aracılığıyla sizlere sunuyoruz. Elifçe estetik (www.elifceestetik.com ) ve fibermedikal (www.fibermedikal.com) Elifçe Güzellik salonu işletmecisi Elif MERTGENÇ e ait şirketlerdir.

Bütün cilt tiplerinde güvenlidir.

Acısız, ağrısız ve yan etkisiz çalışma imkanı sunar.

Kızıl/Sarı/Kahve/Siyah kıl renklerinde uygulanabilir

Sabit bir enerjide uzun süreli dayanıklılık gösterir.

 Hızlı tedavi süresine sahiptir.

  


top
Soru SorTelefon Et